Plan działania - jak być pewnym, że realizujemy jego cele?

Stworzenie planu działalności jest istotnym elementem zarządzania salonem kosmetycznym. Jednak plan traci na znaczeniu, jeśli zaraz po jego przygotowaniu trafia do szafki i zostaje zapomniany. Jaką masz pewność, że faktycznie realizujesz wszystkie zaplanowane zadania i cele?

Aby biznes mógł się prawidłowo rozwijać, konieczne jest odpowiednie planowanie działań, które ułatwia efektywne zarządzanie czasem. Stworzenie odpowiednio skonstruowanego i przemyślanego planu daje Ci pewność, że uda Ci się zrealizować wszystkie założone cele. Jednak wysiłek włożony w przygotowania nie będzie miał sensu, jeśli nie będziemy trzymać się planu działania.

Co więcej, plan powinien być ogłoszony całemu zespołowi, a zadania powinny być podzielone pomiędzy poszczególnych pracowników.

Przygotowanie dobrego planu

Dobry plan pomaga jasno określić kierunek rozwoju salonu i wprowadzić porządek w jego codziennym funkcjonowaniu. W tym przypadku kluczowe znaczenie ma umiejętność prawidłowego przygotowania takiego planu, ponieważ aby był on skuteczny, musi spełniać określone warunki. Jakie to są warunki?

  1. Pierwszym krokiem jest określenie ram czasowych. Zastanawiając się nad przyszłością, musisz wiedzieć, czy skupiasz się na tygodniu, miesiącu czy roku. Tajemnicą sukcesu są małe, ale dobrze przemyślane kroki, dlatego nie należy przesadzać z wyznaczaniem zbyt długich faz planowania.
  2. Kolejną krytyczną kwestią jest oszacowanie czasu potrzebnego na wykonanie konkretnego zadania. Należy pamiętać, że nie każda czynność może być wykonana w ciągu kilku minut. Wymagając od siebie i zespołu dostosowania trudnego do utrzymania tempa pracy, można uzyskać efekt odwrotny od oczekiwanego: zamiast porządku wprowadzimy nieporządek.
  3. Tworząc listę działań, nie należy popuszczać wodzy fantazji i przesadzać z liczbą zadań przewidzianych do realizacji. Nawet jeśli głowa pęka od świetnych pomysłów, mało prawdopodobne jest, że zrealizujesz je wszystkie naraz. Planuj racjonalnie, aby Twoje cele miały realne szanse na realizację.

Przejrzyste przydzielanie zadań

Kiedy masz już przygotowany plan, z którego jesteś zadowolony, nadszedł czas na przydzielenie zadań poszczególnym pracownikom. Na tym etapie z pewnością przyda się narzędzie do przydzielania zadań Versum. Dzięki tej funkcjonalności z łatwością przypiszesz działania do wybranych członków Twojego zespołu - w razie potrzeby także do kilku naraz.

Co ważne, każde zadanie możesz w prosty sposób oznaczyć wybranym poziomem priorytetu. W ten sposób Twoi pracownicy będą wiedzieli, które z przydzielonych im zadań są najważniejsze, a które można odłożyć na później, jeśli zabraknie im czasu.

Śledzenie postępów

Kolejnym kluczowym elementem jest monitorowanie postępów. Pozwala on na identyfikację zadań, które nie zostały jeszcze zakończone. Dzięki funkcji historii zadań dostępnej w Versum, możesz kontrolować, co zostało już zrobione, a co pozostało na liście rzeczy do zrobienia. Dzięki analizie kolejnych kroków możesz uczyć się na własnych błędach.

Jeśli na liście znajduje się wiele zaległych zadań, będziesz wiedział, że Twój plan zawiera zbyt wiele czynności lub że być może źle oszacowałeś czas potrzebny na ich wykonanie. Wnioski wyciągnięte z dotychczas wykonanych zadań pomogą Ci być lepiej zorganizowanym w przyszłości.

Zadania, których nie udało Ci się wykonać w określonym czasie, możesz przenieść na następny tydzień lub miesiąc. Nie odkładaj ich jednak w nieskończoność, bo im dłużej będziesz to robił, tym mniejsza szansa, że w ogóle je wykonasz. Aby zapobiec tworzeniu się niepotrzebnego nieporządku, ustal sobie limit trzech przypadków odkładania danego zadania. Możesz też stworzyć osobną listę "standby", na której znajdą się zadania, do których będziesz mógł wrócić w spokojniejszym okresie.

Stworzenie przemyślanego planu i jego staranna realizacja nie tylko przyczynia się do ciągłego rozwoju salonu, ale także pomaga w jego sprawnym zarządzaniu. To z kolei przekłada się na komfort i zadowolenie pracowników, a w efekcie na jakość obsługi klienta. Jak można to osiągnąć?

Kiedy pracownicy mają dziesiątki zadań, które wymagają usystematyzowania, bywają zestresowani i niezorganizowani, co zauważają klienci. Dlatego każdy plan wymaga dokładnego przemyślenia i użycia narzędzi, które ułatwią jego realizację i usprawnią przydzielanie zadań.

Wypróbuj Versum za darmo

[Total: 0 Average: 0/5]

Table of Contents

  • Przygotowanie dobrego planu
  • Przejrzyste przydzielanie zadań
  • Śledzenie postępów
Zapisz się do newslettera Politykę prywatności możesz przeczytać tutaj.

Story Page