Uporządkuj księgowość firmy (Excel)

  1. Strona główna
  2. Blog AgendaPro
  3. Zarządzaj księgowością swojej firmy w ...

Czy uwierzyłbyś w bardzo podstawowy system do zarządzania księgowością firmy i śledzenia pieniędzy, które zarabiasz i tracisz, w sposób zautomatyzowany i natychmiastowy? Bez względu na to, jaki rodzaj działalności prowadzisz, dzięki temu przydatnemu narzędziu będziesz mógł być na bieżąco i świadomy wszystkich swoich rozliczeń.

Jest to program Excel z pakietu Office, który jako system księgowy jest dość wydajny. Jego główne i największe zalety to: nie dyskryminuje firm ze względu na wielkość czy walutę oraz jest łatwy w obsłudze.

Jakie są zalety programu Excel jako narzędzia do obsługi systemów księgowych?

Po pierwsze, jego funkcje. Excel, dzięki wykorzystaniu formuł, pozwala na systematyczne i stopniowe wykonywanie obliczeń na podstawie dużych ilości danych. Oznacza to, że jeśli zastosujesz formuły do tworzonych arkuszy danych, operacje te zostaną wykonane automatycznie.

Również system Excel daje możliwość przełożenia wszystkich danych używanych w arkuszach kalkulacyjnych na wykresy. Jest to plus przy prezentowaniu swoich obliczeń szefom lub klientom.

Podkreślanie konkretnych danych w arkuszach kalkulacyjnych jest również zaletą. Klasyczne pogrubienie i kursywę, a także cały pakiet graficzny, który znasz z Worda, możesz wykorzystać także w swoich arkuszach Excela, z bardzo ciekawym plusem, który poznasz w miarę interakcji.

Na przykład, jeśli zaznaczysz niektóre dane i dodatkowo skorzystasz z systemu warunkowego (zakładka Strona główna - Formatowanie warunkowe), będziesz mógł kojarzyć i zestawiać dane według specjalnego warunku, który im nadasz.

Ale chyba najważniejszą funkcją tego narzędzia, w dobie, gdy informacja jest coraz cenniejsza, jest jego zdolność do stania się menedżerem bazy danych. Za pomocą Excela można organizować dane za pomocą tabel i kolumn, można również tworzyć listy zmiennych, które działają i wykonują obliczenia samodzielnie. Krótko mówiąc, wszystkie te atrybuty dodawały się do pozornie nieograniczonej pojemności pamięci masowej.

Jak sporządzić podstawowy arkusz księgowy?

Jak już wiesz, arkusz kalkulacyjny Excel jest podstawowym narzędziem, jeśli chodzi o organizację arkusza przychodów i wydatków dla Twojej firmy. Oto kilka wskazówek, dzięki którym Twoje pierwsze doświadczenie w zarządzaniu księgowością firmy będzie idealnym sprzymierzeńcem.

Najpierw utwórz tabelę w Excelu, która ma kolumnę dla przychodów i kolumnę dla wydatków. Ten ostatni będzie miał dwie wersje, jedną dla wydatków stałych i jedną dla wydatków zmiennych. Pierwszym z nich mogą być na przykład wydatki na usługi związane z wodą lub energią elektryczną w Twojej firmie; drugim - wydatki, które mają związek z surowcami lub innymi elementami, których cena zmienia się w czasie.

Następnie zlokalizuj wszystkie swoje podatki według kolumn, po jednej dla każdego. W dodatkowej zakładce można też składać wszystkie papiery generowane przez firmę. To właśnie tam będą przechowywane wszystkie dokumenty zafakturowane przez firmę, a także wszystkie papiery związane z zakupem środków produkcji, czyli wszystkie faktury.

Excel jest narzędziem stworzonym po to, aby pomóc w szczegółowym zapisie podstawowej księgowości, mówimy tu o przychodach i wydatkach; zyskach i stratach. Zrób trochę badań i dowiedz się więcej o Excelu, a zobaczysz, że istnieje wiele innych sposobów na optymalizację wszystkich jego funkcji z korzyścią dla Twojej firmy, więc nie zwlekaj!

Artykuły powiązane

  1. Co powinna mieć teczka klienta salonu kosmetycznego?
  2. Jak zarządzać salonem lub zakładem fryzjerskim?
  3. Cele spa: korzyści poza relaksem

Story Page