- Strona główna
- Blog AgendaPro
- Margines bezpieczeństwa: wzór, ...
Inwestycja to zawsze ryzyko. Można zarobić dużo pieniędzy, ale można też je stracić. Na szczęście nauka finansów stworzyła szereg narzędzi mających na celu zminimalizowanie strat kapitałowych. Jednym z nich jest margines bezpieczeństwa, formuła zdefiniowana przez czołowego londyńskiego inwestora Benjamina Grahama, propagatora inwestowania w wartość.
Benjamin Graham, w 1949 roku, wydał udaną książkę "Inteligentny inwestor", w której cały rozdział poświęcił analizie sposobu obliczania marginesu bezpieczeństwa. Z pewnością jego idee stały się jednym z najtrafniejszych przewodników dla osób zajmujących się działalnością finansową, a wszystko dzięki zgodności, jaką jego postulaty mają z matematyczną dokładnością.
W dalszej części artykułu wyjaśnimy, czym jest margines bezpieczeństwa i jak go obliczyć, na różnych przykładach. W skrócie dowiesz się, dlaczego margines bezpieczeństwa jest ważny dla Twojej firmy i dlaczego powinieneś wziąć go pod uwagę.
Definicja marginesu bezpieczeństwa
Aby zdefiniować margines bezpieczeństwa, czyli formułę finansową wykorzystywaną przez inwestorów do obliczania prawdopodobieństwa sukcesu, musimy wskazać, że jest to wynik transakcji, w której notowana cena aktywa różni się od jego realnej wartości. Innymi słowy jest to różnica między tzw. wartością wewnętrzną a jej zmienną ceną rynkową.
Jak możemy podejrzewać, im szersza jest luka między tymi wielkościami, tym niższa jest stopa ryzyka, którą formuła marginesu bezpieczeństwa daje w obliczu nieprzewidywalnych skoków rynku. Wynik tej operacji prawie zawsze będzie kontrastował z wartością wewnętrzną aktywa lub firmy, gdyż oczywiście zależy ona od wielu czynników.
Znaczenie marginesu bezpieczeństwa
Świat inwestycji to dziedzina, w której każdy, kto nie jest w pełni przygotowany, naraża się na ryzyko utraty dużej ilości pieniędzy. Oczywiście każdy, kto angażuje swój kapitał w akcje, zamierza go pomnożyć w zyskownej operacji. Formuła marginesu bezpieczeństwa, w tym scenariuszu, jest przydatna do identyfikacji, które spółki są obecnie niedowartościowane (w sensie komercyjnym), ale które w dłuższym okresie mogą stać się ważnymi źródłami dochodu.
Dlatego wiedza o tym, jak obliczyć margines bezpieczeństwa, stanowi tarczę ochronną przed różnymi zagrożeniami. Przyjrzyjmy się niektórym z nich:
-
Nieoczekiwane zmiany w firmie.
-
Nieprzewidziane zmiany w sektorze działalności gospodarczej, do którego należy przedsiębiorstwo.
-
Kryzysy gospodarcze.
-
Pomyłki dotyczące przewidywań co do wartości danej akcji.
Zasada marginesu bezpieczeństwa
Jako wartości hipotetyczne, szacunki te zależą od wielu czynników, z których wiele jest poszlakowych, a które ostatecznie decydują o trzech rodzajach notowań, które są pochodną tzw. marginesu bezpieczeństwa, sposobu jego obliczania itp.
-
Wysokacena: Występuje wtedy, gdy cena zabezpieczenia finansowego przekracza jego wartość wewnętrzną.
-
Cena godziwa: Jest to sytuacja, w której cena i wartość wewnętrzna zabezpieczenia finansowego, jeśli nie są równe, to są dość zbliżone.
-
Cena w dół: Jest to sytuacja, w której cena zabezpieczenia finansowego jest znacznie poniżej jego wartości wewnętrznej.
Jak widzimy, margines bezpieczeństwa formułuje się w taki sposób, że jest on obliczany na korzyść inwestora, gdyż zazwyczaj wynikają z niego znaczne opłaty licencyjne. Nie możemy jednak zapominać, że ekonomia jest nauką, która zależy od wielu czynników, w większości ludzkich, więc wszelkie przewidywania, jakie możemy poczynić na temat ceny danego aktywa, zawsze muszą być przybliżone.
Logicznie rzecz biorąc, zasadami value investing rządzi idea, że inwestor ma zielone światło tylko do kupowania akcji spółek, które są tanie i mają potencjał wzrostu, co jest warunkiem koniecznym do uznania, że zastrzyk kapitału jest podejmowany inteligentnie. Ale jak ma wyglądać to wyliczenie marginesu bezpieczeństwa?
Wzór lub obliczenie marginesu bezpieczeństwa
Poniżej przedstawiamy wzór na obliczenie marginesu bezpieczeństwa:
Margines bezpieczeństwa = [ 1 - (Cena rynkowa / Wartość wewnętrzna) ] x 100
Należy wyjaśnić, że wynik tego obliczenia jest wyrażony w procentach (%) i dlatego jest ściśle związany z notowaniem wartości. Jeśli ta liczba daje liczbę 40, to musimy rozumieć, że wycena odpowiada w momencie transakcji 40% dyskontu w stosunku do wartości wewnętrznej.
W rzeczywistości zastosowanie tej formuły jest dość proste. W rzeczywistości wyzwaniem jest uzyskanie prawidłowej ceny rynkowej i wartości wewnętrznej, tak aby wynik był jak najdokładniejszy. Aby to zrobić, trzeba będzie wziąć pod uwagę inne wyceny, takie jak zdyskontowane przepływy pieniężne i względną wycenę akcji.
Przykład marginesu bezpieczeństwa
Wyobraźmy sobie przedsiębiorstwo hotelarskie, którego akcje są obecnie wyceniane na 60 USD każda. Aby wiedzieć, czy inwestowanie w nie jest względnie bezpieczne, trzeba też znać ich wartość wewnętrzną, wynikającą z analizy sprawozdań finansowych z ostatnich lat podatkowych. Po tych obliczeniach wyobraźmy sobie, że realna wartość akcji wynosi 90 USD. Stosując formułę marginesu bezpieczeństwa, mamy co następuje:
Margines bezpieczeństwa = [ 1 - (60$ / 90$) ] x 100 = 33,3%.
Podsumowując, możemy zapewnić, że domniemany biznes hotelowy jest notowany 33,3% poniżej jego realnej wyceny, więc byłaby to dobra okazja do zainwestowania w spółkę, której biznes zawsze zmierza do dobrych prognoz.
Podsumowując, należy zwrócić uwagę na następującą kwestię: wysoki margines bezpieczeństwa nie gwarantuje możliwości braku utraty kapitału w tego typu biznesie. Dlatego podkreślamy, że narzędzie to ma służyć minimalizacji ryzyka finansowego, a nie jego unikaniu. W tych operacjach jest wiele założeń, ale zazwyczaj, jeśli są one dobrze uzasadnione, zwykle nie zawodzą.
Innymi słowy, obliczenia te mają na celu kontrolowanie impulsywności inwestora, który nie zawsze jest obeznany z wahaniami na giełdzie, a tym samym ochronę jego kapitału. Z tego samego powodu, naszą rekomendacją jest zawsze inwestowanie w stabilne transakcje, które przewidują pozytywną projekcję w czasie.
Powiązane artykuły:
- Dlaczego nie powinieneś prowadzić inwentaryzacji w Excelu?
- Porady dotyczące zarządzania kontami firmowymi
- 5 najlepszych praktyk usprawniających zarządzanie klientami
- 11 zasad kontroli zarządczej